Donnerstag, 4. Dezember 2014

Lectia 11 - Viitorul prezent si viitorul anterior - Învăţaţi gratuit limba germană, curs şi exerciţii de gramatică

 Lectia 11 - Viitorul prezent si viitorul anterior - Învăţaţi gratuit limba germană, curs şi exerciţii de gramatică



  Cu ajutorul acestui curs gratuit de limba germana puteti invata germana online si rapid dar mai presus de toate corect cu ajutorul lectiilor noastre documentate si impartite pe categorii pentru o invatare mai usoare si placuta.
Pentru mai multe informaţii.




Viitorul in germana | Viitorul prezent si anterior in germana
Viitorul prezent se formeaza in limba germana cu ajutorul auxiliarului "werden" conjugat la timpul prezent si infinitivul verbului de conjugat care nu se schimba. Ca si la perfect compus sau mai mult ca perfect, forma de infinitiv a verbului este plasata la sfarsitul propozitiei.

Viitorul prezent = auxiliarul "werden" conjugat la prezent + infinitivul verbului de conjugat care nu se schimba



Conjugarea verbului "machen = a face" la viitorul prezent :

ich werde machen = eu voi face;
du wirst machen = tu vei face;
er / sie / es wird machen = el / ea va face;

wir werden machen = noi vom face;
ihr werdet machen = voi veti face;
sie / Sie werden machen = ei vor face / Dvs veti face.


Ex.: Ich werde das Buch lesen = Eu voi citi cartea.


Viitorul prezent mai poate fi exprimat si cu ajutorul prezentului, in acest caz se cere folosirea adverbelor de timp ca : morgen = maine, übermorgen = poimaine, nächste = urmatorul etc.

Ex.: Morgen lese ich das Buch. = Maine citesc (cu sensul de voi citi) cartea.




Viitorul anterior se formeaza cu ajutorul auxiliarului "werden" conjugat la prezent, participiul II al verbului de conjugat si auxiliarul "haben" si "sein". Acest timp se foloseste foarte rar insa nu strica sa-l stiti.


Viitorul anterior = auxiliarul "werden" conjugat la prezent + Participiul II al verbului de conjugat + auxiliarul "haben" / "sein" 




Conjugarea verbului "machen" la viitorul anterior:

ich werde gemacht haben = eu voi fi facut;
du wirst gemacht haben = tu vei fi facut;
er / sie / es wird gemacht haben = el / ea va fi facut;

wir werden gemacht haben = noi vom fi facut;
ihr werdet gemacht haben = voi veti fi facut;
sie werden gemacht haben = ei vor fi facut / Dvs. veti fi facut;


Ex.: Meine Freundin wird gestern ins Gebirge gefahren sein. = Prietena mea va fi plecat ieri la munte.