Dienstag, 18. November 2014

Lectii gratuite de limba germana Lectia 11 - Verbele modale in limba germana Verbele modale in limba germana:



Lectii gratuite de limba germana

Lectia 11 - Verbele modale in limba germana
Verbele modale in limba germana:

dürfen - a avea voie

können - a putea

mögen - a (-i) placea, a vrea

müssen - a trebui

sollen - a trebui (cand ne raportam la ceea ce spune alta persoana)

wollen - a vrea

Aceste verbe se numesc modale pentru ca exprima o modalitate, adica tipul relatiei dintre subiect si o actiune.
In continuare va prezint cateva caracteristici ale verbelor modale:
· exprima faptul ca cineva vrea, poate, are voie sau trebuie sa faca o anumita actiune.
· sunt folosite, de regula, impreuna cu alt verb la infinitiv, caruia ii modifica continutul si formeaza impreuna cu acesta un predicat compus.
· sunt insotite de verbe la infinitiv fara "zu" (spre deosebire de alte verbe care sunt folosite cu infinitivul, in cazul carora este obligatorie prezenta lui "zu" inainte de infinitiv)
De exemplu: Du sollst um 6 Uhr aufstehen. = Trebuie sa te trezesti la ora 6.
Fata de:
Du pflegst um 6 Uhr aufzustehen. = Obisnuiesti sa te trezesti la ora 6.
· au la prezent, la fel ca verbele neregulate la preterit, terminatia zero pt persoanele I-a si a III-a singular si vocala de baza modificata ( exceptie face verbul sollen).
· cea mai folosita forma de trecut, in cazul verbelor modale, este cea de preterit. Forma de preterit contine vocala de baza de la infinitiv fara Umlaut (verbele wollen si sollen nu primesc niciodata Umlaut) si terminatia "te"
· verbele modale fac perfectul si mai mult ca perfectul cu forma lor de infinitiv (prima forma de baza) nu cu participiul perfect.
· pot fi folosite si predicativ, adica fara a mai fi nevoie de alt verb la infinitiv. In acest caz ele fac perfectul si mai mult ca perfectul cu participiul perfect asemeni majoritatii verbelor.
In continuare le voi trata pe fiecare in parte:

dürfen, durfte, gedurft - a avea voie

Prezent Preterit
ich darf ich durfte
du darfst du durftest hat ...
er/sie/es darf er/sie/es durfte
wir dürfen wir durften
ihr dürft ihr durftet
sie/Sie dürfen sie/Sie durften

Perfect
hat ... (etwas machen= a face ceva) dürfen
hat ... gedurft (folosit predicativ)

Mai mult ca perfect

hatte ... (etwas machen= a face ceva) dürfen
hatte ... gedurft (folosit predicativ)

Viitor
wird ... dürfen

Verbul dürfen poate exprima:
· o permisiune sau un drept
Jetz darfst du Tennis spielen gehen. (Acum ai voie sa mergi sa joci tenis.)
· o interdictie (cand este insotit de o negatie).
In Krankenhaus darf man nicht rauchen. (In spital nu este voie sa se fumeze).
· o indicatie negativa (cand este insotit de o negatie).
Diese Blumen darf man nur einmal pro Woche gießen. (Aceste flori nu e nevoie sa le uzi decat o data pe saptamana).

De asemenea , trebuie mentionat ca, cu ajutorul verbului dürfen se poate exprima si o cerere politicoasa. In acest cay se foloseste forma de conditional.
Darf ich etwas fragen? (Pot sa va intreb ceva?) - Aceasta intrebare tradusa ca atare in lb romana ar insemna mai degraba (Pot sa indraznesc sa va intreb ceva?)
O propozitie cu forma de conditional ar suna cam asa (pentru mai multe detalii va rog sa observati lectia despre conditional
Dürfte ich Ihnen eine Frage stellen? (As putea sa va adresez o intrebare?)


können, konnte, gekonnt - a putea, a sti sa

Prezent Preterit
ich kann ich konnte
du kannst du konntest
er/sie/es kann er/sie/es konnte
wir können wir konnten
ihr könnt ihr konntet
sie/Sie können sie/Sie konnten

Perfect
hat ... (etwas machen= a face ceva) können
hat ... gekonnt (folosit predicativ)

Mai mult ca perfect

hatte ... (etwas machen= a face ceva) können
hatte ... gekonnt (folosit predicativ)

Viitor
wird ... können

Verbul können poate exprima:
· O posibilitate sau o oportunitate
Bei schönem Wetter können wir auch einr Wanderung machen. (Pe vreme buna, putem face si o drumetie.)
Auf dem Markt kann man frisches Obst kaufen. (In piata poti cumpara fructe proaspete.)
· o capacitate - in limba romana echivalent cu a sti ceva sau a sti sa faci ceva - aptitudini
Er kann Deutsch .(El stie germana).
Er hann Klavier spielen. (El stie sa cante la pian).
· o permisiune
Kann ich jetzt gehen? (Pot sa merg acum?)

!!!
Können poate exprima o permisune in vorbirea colocviala, in context oficial, este recomandata folosirea lui dürfen petru a cere cuiva o permisiune.

mögen, mochte, gemocht - a (-i) placea

Prezent Preterit
ich mag ich mochte
du magst du mochtest
er/sie/es mag er/sie/es mochte
wir mögen wir mochten
ihr mögt ihr mochtet
sie/Sie mögen sie/Sie mochten

Perfect
hat ... (etwas machen= a face ceva) mögen
hat ... gemocht (folosit predicativ)

Mai mult ca perfect

hatte ... (etwas machen= a face ceva) mögen
hatte ... gemocht (folosit predicativ)

Viitor
wird ... mögen

Verbul mögen poate exprima:
1. o preferinta
Folosit cu un alt verb in varianta negativa.
Ich mag nicht mit dem Zug fahren. (Nu imi place sa merg cu trenul.)

Pentru varianta pozitiva, se prefera folosirea lui "gern" = cu placere/imi place sa
Ich fahre gern mit dem Zug. (Imi place sa merg cu trenul.)

Folosit predicativ, este verb tranzitiv:
Alle Kinder mögen Schokoladeneis. (Tuturor copiilor le place inghetata cu ciocolata.)

2. o concesie
Das mag wohl sein. (Se poate sa fie asa.).
Er mag sagen, was er will. (Poate sa zica ce vrea).

Putem de asemenea exprima o dorinta prin forma de conjunctiv 2 a verbului mögen:
Conjugarea la conjunctiv 2 este asemanatoare cu cea la preterit , cu mentiunea ca umlatul este prezent la toate persoanele:

Conjunctiv 2
ich möchte
du möchtest
er/sie/es möchte
wir möchten
ihr möchtet
sie/Sie möchten

Möchtest du mitkommen? (Ai vrea sa vii si tu?)

müssen, musste, gemusst (hat) - a trebui

Prezent Preterit
ich muss ich musste
du musst du musstest
er/sie/es muss er/sie/es musste
wir müssen wir mussten
ihr müsst ihr musstet
sie/Sie müssen sie/Sie mussten

Perfect
hat ... (etwas machen= a face ceva) müssen
hat ... gemusst (folosit predicativ)

Mai mult ca perfect

hatte ... (etwas machen= a face ceva) müssen
hatte ... gemusst (folosit predicativ)

Viitor
wird ... müssen

Verbul müssen poate exprima:

o necesitate

Anna musste für die Prüfung lernen. - Anna trebuie sa invete pentru examen
Ich muss beeilen. - Eu trebuie sa ma grabesc.
Du musst weg. - Tu trebuie sa pleci.

o constrangere

Du muss nur noch unterschreiben. - Mai trebuie doar sa semnezi.
Du muss ihn nicht mehr anrufen. - Nu mai trebuie sa il suni

!!!
Cand folosim verbul müssen cu negatie, il putem inlocui cu cosntructia nicht brauchen + zu +verbul la infinitiv.

De ex. propozitiile de mai sus devin:
Du brauchst nur noch zu unterschreiben. - Mai trebuie doar sa semnezi.
Du brauchst ihn nicht mehr anrufen.- Nu mai trebuie sa il suni